Złocieniec miasto z klimatem

"Domknijmy lukę w szczepieniach"  pod takim hasłem rozpoczyna sie w dniach 24 - 30 kwietnia 2016r. Europejski Tydzień Szczepień.

 

 

„Zaszczep w sobie chęć szczepienia” to akcja informacyjna na temat szczepień ochronnych przygotowana przez Główny Inspektorat Sanitarny przy współpracy ekspertów w dziedzinie wakcynologii. Akcja ma na celu promocję szczepień ochronnych, jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom zakaźnym.

 

Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia.
W roku 2016 Światowa Organizacja Zdrowia szczególną uwagę poświęca działaniom dążącym do wyeliminowania odry i różyczki.
W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie odbędzie się, w dniu 19 kwietnia br., konferencja pod tytułem „Eliminacja odry i różyczki".

Na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej można uzyskać szczegółowe informacje w zakładce  SZCZEPIENIA OCHRONNE :

  • praktyczne i organizacyjne aspekty realizacji Programu Szczepień Ochronnych w Polsce
  • zmiany w tej dziedzinie
  • „Profilaktyka. Ochrona. Szczepienia”
  •  „Kto się boi szczepień?” (specjalnie dla Akcji informacyjnej rozmowa z profesorem Andrzejem Zielińskim z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny  na temat szczepień ochronnych)
  • „ABC Szczepienia ochronne” - Praktyczny poradnik dla rodziców dzieci do 2. r.ż.
  • „Zmiany w Programie Szczepień Ochronnych na 2016 r.” -  Program Szczepień Ochronnych na 2016 rok wprowadza kilka istotnych zmian, które dotyczą m.in. szczepionek przeciwko krztuścowi, poliomyelitis i grypie.
  • „Niewiedza jest niebezpieczna” - rozmowa z Markiem Posobkiewiczem, Głównym Inspektorem Sanitarnym w ramach akcji „Zaszczep się wiedzą".

Najszerzej rozumiane działania informacyjne i edukacyjne mają charakter długofalowy, Szczepienia są bardzo ważnym obszarem zdrowia publicznego. Każdy z podmiotów zaangażowanych w realizację szczepień ochronnych ma określone zadania. Współpraca i włączenie w nurt edukacji na rzecz szczepień ochronnych jak najszerszej liczby podmiotów, stanowią cenny wkład w ogólnopolską zintegrowaną politykę na rzecz prewencji chorób zakaźnych.

Niepokojącym faktem w ostatnich latach jest rosnąca liczba osób (szczególnie rodziców małych dzieci) rezygnujących z obowiązkowych i dobrowolnych szczepień przeciw groźnym chorobom zakaźnym, tzw. grupa „antyszczepionkowców”.

Dane zebrane ze sprawozdań epidemiologicznych i opublikowanych w Biuletynie NIZP-PZH przedstawia wykres (w załączeniu) : w latach 2005 – 2014 liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień wzrosła od 4 tys. do ponad 12 tys.

Doskonalenie metod eliminacji groźnych chorób zakaźnych i niepożądanych efektów szczepień przeciwko nim prowadzi do całkowitego wyeliminowania np. POLIO w Polsce; nowa szczepionka to atentowany (nieżywy) szczep wirusa, podawany ściśle wg kalendarza szczepień opracowanego przez specjalistów zdrowia publicznego, epidemiologów, pediatrów i wakcyno logów.

 

Dostępne informacje:

- link GIS http://szczepienia.gis.gov.pl/index.php/akcja_informacyjna/aktualności/2016

- link WHO  http://www.euro.who.int/eiw2016

 

Do pobrania:

ULOTKA

TABELA

WYKRES

 

 

Wpisany przez: Joanna Sabat