Złocieniec miasto z klimatem

W miniony poniedziałek, od rana, wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Gen. Władysława Andersa w Złocieńcu intensywnie pracowali, aby akcja Fundacji DKMS #KOMÓRKOMANIA ruszyła o czasie i przebiegała zgodnie z planem.

 

 

 

 O terminie przeprowadzenia i ogólnych zasadach akcji informowaliśmy całą społeczność szkolną pod koniec marca. Nazwa akcji: #KOMÓRKOMANIA nie jest w związana z modą na posiadanie najlepszych modeli telefonów. Odnosi się do ratowania życia za pomocą komórek, ale tych, które nosimy w swoim ciele. Wśród społeczeństwa wciąż krążą nieprawdziwe informacje na temat przeszczepów komórek macierzystych i dlatego liczba potencjalnych dawców jest nadal niewystarczająca. Tymczasem co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi…

Realizację tego niełatwego logistycznie działania rozpoczęliśmy od przeprowadzenia akcji edukacyjno – informacyjnej. Posługiwaliśmy się materiałami dostarczonymi przez przedstawicieli Fundacji DKMS, a także wykonywaliśmy własne plakaty promujące akcję. Chcieliśmy, aby jak najszersze grono osób dowiedziało się o założeniach akcji i sposobach pobierania komórek do przeszczepu. Najwięcej pracy miały wolontariuszki, na których spoczywała najbardziej odpowiedzialna część projektu – dziewczęta musiały dowiedzieć się, w jaki sposób dokonywać rejestracji potencjalnych dawców i wypełniać dokumentację.

Wreszcie nadszedł dzień, w którym można było zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce i podzielić się nią z innymi. Przypominaliśmy osobom pełnoletnim o możliwości zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców Fundacji DKMS. Wolontariuszki instruowały osoby chętne w jaki sposób pobierać wymaz, przeprowadzały wywiady z ochotnikami i wypełniały formularze. Przykładem dla wszystkich uczniów stała się jedna z wolontariuszek, która zarejestrowała się jako pierwsza. Ostatecznie baza ewentualnych dawców Fundacji DKMS powiększyła się o grono 15 uczniów naszej szkoły.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zarejestrowanym podczas szkolnej akcji ochotnikom. Wystarczyło kilka minut, aby dokonać wielkiej rzeczy i dać komuś szansę na uratowanie życia. Gratulujemy!

Słowa uznania kierujemy do naszych wolontariuszek:

  • Doroty Karcz,

  • Wiktorii Jarońskiej,

  • Marty Skrzypek,

  • Kamili Szymkiewicz,

  • Zuzanny Tymorek,

  • Wiktorii Banasiak,

  • Alicji Stanek,

  • Izabeli Strzelczak,

  • Julii Szemiel,

bez których realizacja tego ważnego zadania nie byłaby możliwa. Dziękujemy również Filipowi Tomczykowi, Szymonowi Gorowcowi, Martynie Literskiej, Sandrze Barankiewicz (ich talent plastyczny okazał się nieoceniony przy tworzeniu plakatów); a także Kacprowi Pilarczykowi (głównemu fotoreporterowi akcji).

Tekst: Monika Klimczak, Joanna Kołodziej

Zdjęcia: Kacper Pilarczyk, Monika Klimczak, Joanna Kołodziej, wolontariuszki

Wpisany przez: Beata Borzeska