Złocieniec miasto z klimatem

Każdy z nas wie jak istotną rolę w codziennym życiu odgrywa światło. Odpowiednie jego natężenie, barwa, brak migotania i bezgłośna praca zapewniają nam komfort życia, pracy i nauki. Ale czy wiemy jakie standardy oświetleniowe obowiązują w szkołach, w których dzieci i młodzież spędza znaczną część dnia?

 

Zgodnie z polskimi normami średni wymagany poziom natężenia światła w klasach to 300 luksów (lx), podczas, gdy tablica powinna być doświetlona światłem o natężeniu 500 lx. Rzeczywistość nie wygląda najlepiej. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w szkołach na terenie województwa śląskiego średnie natężenie oświetlenia na tablicy wynosi 183lx, a więc dwukrotnie mniej od normy, podczas, gdy minimalne średnie wartości natężenia oświetlenia ławek są spełnione jedynie w połowie pomieszczeń.

Nie można bagatelizować tych wyników. Naukowcy są zgodni, że nieodpowiednie oświetlenie szkolnych klas i korytarzy w sposób wymierny przekłada się nie tylko na wyniki w nauce, ale i na zdrowie. Choroby oczu, nosa, gardła, a nawet zaburzenia krwiobiegu nierzadko mają swoją przyczynę właśnie w wadliwym oświetleniu. Czy można tego uniknąć? Efektom zmiany świetlówek na markowe oświetlenie LED w jednej z niemieckich szkół przyjrzeli się specjaliści z kliniki uniwersyteckiej w Hamburgu. Badani przez nich uczniowie nie tylko rzadziej skarżyli się na problemy zdrowotne, ale i popełniali mniej błędów, potrafili znacznie lepiej skupić uwagę, a nawet czytali o 35% szybciej niż dotychczas!

Wady tradycyjnych świetlówek nie są żadną tajemnicą, a dążenie do ich wymiany na nowocześniejsze źródła światła powinno być dla gmin ważnym celem. Tak się stało w przypadku Gminy Złocieniec. Nowe energooszczędne systemy oświetlenia LED zostały zainstalowane w Szkole Podstawowej nr 1 i w Szkole Podstawowej nr 3. W ramach inwestycji zrealizowanych we współpracy z ALLEDO dostarczycielem wysokiej klasy systemów oświetleniowych marki Philips, wymienione zostały tradycyjne nieefektywne oprawy jarzeniowe na 928 nowoczesnych i przyjaznych środowisku opraw LED. Dzięki tej inwestycji zużycie energii na oświetlenie spadnie nawet o 70%, wygeneruje oszczędności i ograniczy emisję CO2.

Przeprowadzona inwestycja przyniesie korzyści zarówno uczniom, rodzicom, jak i samorządowi. Dzieci zyskają lepsze warunki nauki, a rodzice gwarancję spełnienia norm, także fotobiologicznych, tak ważnych dla dobrego rozwoju dziecka i bezpieczeństwa jego wzroku.

Samorządowcy będą mogli spać spokojnie – inwestycja zapewni spadek kosztów energii, koniec problemów z częstą wymianą świetlówek dzięki 10-letniej gwarancji producenta oraz zwrot poniesionych nakładów w przeciągu kilku lat. Skąd tak szybki zwrot z inwestycji? Nowa instalacja oświetleniowa LED pobiera około 70% mniej energii elektrycznej od tradycyjnych świetlówek, dając przy tym znacznie więcej światła o naturalnej barwie. Każdego roku to kilkadziesiąt tysięcy złotych mniej w rachunkach za prąd. Ten system oświetlenia będzie służyć placówkom w gminie Złocieniec aż przez 20 lat, dzięki czemu środki dotychczas wydawane na konserwację i wymianę często psujących się świetlówek będzie można przeznaczyć na inne cele.

Inwestycja była niezbędna – potwierdza Janina Król, Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Złocieńcu. W połowie szkół w Polsce nie są spełnione normy w zakresie natężenia oświetlenia szkolnych ławek, czy tablic. Nowy, energooszczędny system LED to nie tylko oszczędności w kasie, ale także poprawa jakości życia naszych najmłodszych mieszkańców – dodaje Pani Dyrektor.

Jesteśmy pierwszą firmą w Polsce, która dostarcza systemy oświetleniowe LED PHILIPS oraz instalacje fotowoltaiczne w unikalnej formule najmu – mówi Mariusz Klimczak prezes firmy ALLEDO. Mamy gotowe rozwiązania, które umożliwią samorządom realizację inwestycji bez potrzeby angażowania własnych środków – dodaje Mariusz Klimczak.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji efektów wymiany oświetlenia prezentacja.pdf

 

 

Wpisany przez: Sebastian Kuropatnicki

 • Panoramy 360
 • Odpady
 • Newsletter
 • Kino Mewa
 • System Informacji Przestrzennej
 • Informacja turystyczna
 • Ciekawostki turystyczne
 • Program Rewitalizacji
 • Jezioro Tajemnic
 • Bonifikata dla młodych
 • Polskie trasy
 • 16 południk
 • 16 południk

Kalendarz


Nadchodzące wydarzenia