Złocieniec miasto z klimatem

„Idź tam, gdzie słyszysz śpiew, tam dobre serca mają…źli ludzie uwierz mi, ci nigdy nie śpiewają….”
Na kulturalnej mapie Polski znajduje się wyjątkowa Kraina, słynąca  z tego, że można tam nasycić się ciekawym i niebanalnym słowem ubranym w poetyckie strofy i dobrą muzykę.  To Kraina Łagodności -  lubią w niej przebywać ludzie o wrażliwszych duszach, wysmakowanych gustach i ceniących sobie kontakt z naturą.

 

 

Gdzie można ją znaleźć? Tam, gdzie słychać dźwięki gitar, skrzypiec, drobnych perkusyjnych instrumentów, śpiewy i …trzask ogniska.

   Już szósty rok z rzędu, na malowniczą Wyspę Ostrów położoną nad Jeziorem Siecino, zawitały rzesze wielbicieli owej Krainy, aby wziąć udział w trzydniowym święcie zwanym „16 Południk – Spotkania z Piosenką Turystyczną.”

Piątkowe koncerty, to już tradycyjnie blues – mocniejsze uderzenie i okazja do spontanicznej zabawy pod sceną. Wieczór uświetniły dwie kapele – nasz złocieniecki Falkenblues i zaproszony z Łodzi Danny Boy Experience.

Sobota, to czas dla łagodniejszych dźwięków. W tym roku gościliśmy zespoły, które  są już weteranami Krainy Łagodności oraz nowe formacje, ale mające w swym składzie doświadczonych artystów tego nurtu.

Póki co, Zespół Browar Żywiec, Grupa Bez Idola, Małgorzata Lipińska z Zespołem  oraz Irena Salwowska z Zespołem, to wykonawcy sobotniego koncertu. Mogliśmy usłyszeć i wspólnie zaśpiewać wiele ulubionych turystycznych przebojów, pozwolić sobie na chwile zadumy i refleksji, nawet uronić ze wzruszenia łzę.

Niedziela, to off scena – przestrzeń dla tych, co chcą podzielić się swoją twórczością poza sceną główną. To czas kameralnych koncertów. W tym roku zespół Byle do Góry zaśpiewał piosenki ze swojej najnowszej płyty.

Koncerty Krainy Łagodności, zawsze niosą ze sobą duży ładunek emocjonalny – to „spa dla duszy”, czas na odreagowanie, powrót do korzeni, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o to, co najważniejsze w życiu, zachwyty nad codziennością, pięknem natury. To również dobra zabawa, integracja z Publicznością, wspólne wykonywanie piosenek.

Tego typu koncerty zawsze przyciągają ludzi z całej Polski, którzy pakują plecaki, biorą namioty, instrumenty i jadą, aby do rana przy ognisku śpiewać, rozmawiać, zawiązywać przyjaźnie. Takiej atmosfery nigdy nie brakuje także na 16 Południku, jest tu miejsce dla każdego. Duże ognisko płonie przez dwie noce, a gitarzyści spełniają każde oczekiwanie spragnionej śpiewania gawiedzi.

Wszyscy goście Spotkań podkreślają perfekcyjną organizację, za którą szczególne podziękowania należą się gospodarzom imprezy Jerzemu Hołowni i Tadeuszowi Sochackiemu. Oczywiście takie wydarzenie potrzebuje wsparcia wielu instytucji i ludzi  dobrej woli. Organizatorzy dziękują za cenną pomoc Burmistrzowi Złocieńca, Panu Krzysztofowi Zacharzewskiemu, Staroście Drawskiemu, Panu Stanisławowi Cybuli, Złcienieckiemu Ośrodkowi Kultury , Referatowi Promocji i Rozwoju Gospodarczego, Referatowi Gospodarki Komunalnej i Inwestycji, Państwu Annie i Mariuszowi Pokutyńskim, Państwu  Annie i Piotrowi Chojnackim, Pani Adeli Lewandowskiej, Państwu  Jolancie i Markowi Wasielewskim z Drawska Pomorskiego. Sponsorami tegorocznego Festiwalu byli: Urząd Miejski w Złocieńcu, Starostwo Drawskie, Firma Dom – Styl z Drawska Pomorskiego, Masarnia A.M. Pokutyńscy, Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Adela Lewandowska.

Należy wspomnieć o bardzo dobrym nagłośnieniu. Bywalcy turystycznych festiwali podkreślają, że na 16 Południku zawsze jest perfekcyjny odbiór, a muzycy wiedzą, że mogą liczyć na profesjonalną obsługę. To już po raz trzeci nad jakością dźwięku i oświetleniem sceny czuwała firma Grucha Sound.

VI Spotkania z Piosenką Turystyczną przeszły już do historii. Mamy nadzieję, że za rok znowu Wyspa Ostrów zapełni się fanami bluesa i łagodnych dźwięków, zapłonie ogień, a gitary nie będą milkły przez cały weekend.

Wpisany przez: Sebastian Kuropatnicki

 • Panoramy 360
 • Panoramy 360
 • Odpady
 • Newsletter
 • Kino Mewa
 • System Informacji Przestrzennej
 • Informacja turystyczna
 • Ciekawostki turystyczne
 • Program Rewitalizacji
 • Jezioro Tajemnic
 • Bonifikata dla młodych
 • Polskie trasy
 • 16 południk
 • 16 południk

Kalendarz


Nadchodzące wydarzenia