Złocieniec miasto z klimatem

Przed Państwem ostatnie dwa posty cyklu Sztuki Pozytywnie Zaraźliwej, dziękujemy że byliście z nami i życzymy miłej lektury!

 

 

 

To już przedostatni post z cyklu **Sztuki Pozytywnie Zaraźliwej**. Za oknem wiosna w pełnym rozkwicie. Coraz śmielej wychodzimy z domów. Dlatego też dziś będzie o sztuce w przestrzeni miejskiej i krótko o tym, co możemy w niej znaleźć, a także o pewnym rysowniku, którego niepozorne prace odmieniają szarą, uliczną przestrzeń.
O graffiti, muralach, obrazach wielkoformatowych, surrealistycznych obrazach 3D, happeningach, performansie, plakatach, vlepkach, rzeźbach plenerowych, instalacjach i wielu, wielu innych formach wyrazu artystycznego będącego często odbiciem nastrojów społecznych, wzbudzających kontrowersje, intrygujących, można pisać eseje.Szeroko pojęty street art, czy urban-art, sztuka w przestrzeni miejskiej, jest postrzegana jako sztuka żywa, wpisująca się w tkankę miejską, wykorzystująca miejską infrastrukturę, poruszająca ważne społecznie tematy, prowokacyjna, wciągająca w interakcję. Sposobów wyrazu artystycznego poprzez sztukę uliczną jest tak wiele, że nie sposób wpisać ją w jakiekolwiek ramy, dlatego to głównie opinia publiczna ocenia i weryfikuje powstałe dzieła, to mieszkańcy określają co sztuką jest, a co stanowi jedynie przejaw aktów wandalizmu.O takich postaciach jak Cukin - artysta z Koszalina którego plakaty czy murale zdobywają coraz większą popularność w kraju i za granicą, NeSpoon - polskiej artystce, której koronkowe instalacje, ażurowe gliniane odbitki, czy murale zdobią zarówno drzewa jak i budynki w wielu miastach Europy, czy Banksy - ikonie londyńskiego street artu, którego symboliczne szablony wpisały się już na stałe w przestrzeń miejską, pewnie słyszeliście.Znacie również zapewne złocienieckie murale, reliefy czy rzeźby parkowe i choć tych miejsc w Złocieńcu jest niestety niewiele, stanowią one charakterystyczne punkty miasta. Osobiście mam nadzieję, że w przyszłości prawdziwa sztuka uliczna w naszym mieście się rozwinie i znajdą się twórcy, których prace urozmaicą i nadadzą charakteru szarym zaułkom, zaniedbanym zakamarkom i betonowym podwórkom. Czasami trzeba na prawdę niewiele, aby mijana co dnia zaniedbana ulica, czy odrapana ściana budynku zamiast przygnębienia wywołała uśmiech lub przynajmniej zmuszala nas do zwolnienia kroku.
Takim właśnie czarodziejem, jest **David Zinn**, mój ulubiony artysta street artowy, którego niepozorne, niewielkie prace zdobią ulice Michigan, Nowego Jorku, ale znaleźć je można również w Szwecji i na Tajwanie. Dawid fantastycznie wykorzystuje elementy infrastruktury, detale takie jak pęknięcia, dziury, pokrywy studzienek, słupki. Jego zabawne postaci takie jak Sluggo czy Philomena wspaniale wpisują się w zakamarki miast i chodników. Prace Davida nie są trwałe, maluje głównie pastelami, kredą i węglem, które po chwili potrafi zmyć deszcz. Nie planuje, improwizuje na miejscu, inspirując się zastanymi elementami, na które przeciętny człowiek, nie zwraca uwagi. Uwielbiam świat Davida, poetycki, uroczy, pełen dziwnych stworzeń, które chyba w każdym przechodniu wywołują uśmiech.Wypatrujcie zatem wokół siebie przejawów sztuki, może i w naszym mieście pojawią się artyści tacy jak David czy NeSpoon, a ich pomysły rozjaśnią nieco szarość betonowych ulic.
Zapraszam dziś do kilku galerii zdjęć z pracami zarówno Davida Zinna, jak i NeSpoon.
https://www.facebook.com/DavidZinnIllustration
https://www.instagram.com/davidzinn/?hl=pl
https://www.secondwavemedia.com/concentrate/features/davidzinnartist0306.aspx
https://streetart360.net/2017/03/06/david-zinn-dream-chalk-creatures/
https://www.facebook.com/nespoon.polska
https://www.instagram.com/nes.poon/?hl=pl
Tekst i opracowanie Anita Balińska


To pożegnalny odcinek **Sztuki Pozytywnie Zaraźliwej**. Przed nami sezon wakacyjny i urlopowy, dlatego chciałam zainspirować Was na pożegnanie pomysłem na kreatywny wypoczynek.
Land Art - sztuka ziemi, czy sztuka krajobrazu to fantastyczny sposób na wyrażanie swoich emocji i twórczych pomysłów w przestrzeni. Krajobraz w sztuce land artu nie jest tłem, to on stanowi materiał rzeźbiarski. Bez negatywnej ingerencji w środowisko, przy wykorzystaniu elementów które w danym otoczeniu występują, można tworzyć formy przestrzenne, pięknie wpisane w krajobraz. Ten sposób spędzania wolnego czasu na plażach, w lasach, czy nad strumieniami jest formą relaksacji, ma też znamiona medytacji, bowiem wymaga skupienia i ciszy. Materiałem mogą być dowolne elementy, jak piasek, kamienie, szyszki, patyki czy śnieg.
Land art zapoczątkowano w latach 60-tych w Stanach Zjednoczonych, nie jest więc nowym nurtem w sztuce, wciąż jednak posiada swoich zwolenników, od artystów, którzy dosłownie przenoszą góry, zasłaniają wybrzeża, malują na wodzie, po tych, którzy przez wiele godzin budują mosty z kamieni bez żadnego spoiwa, czy łamiąc źdźbła traw rysują kręgi zbożowe. Praca artystów landartowych przypomina nieco zabawy dziecka w piaskownicy, tylko skala bywa większa.Ta forma wyrazu artystycznego ma dla mnie ogromny urok, bo pozwala zarówno na bezpośrednie obcowanie z naturą, jak i na kreatywność, która może wnieść nieco niezwykłości w znany krajobraz.
W galerii zdjęć przedstawiam Wam kamienne mandale Jona Foremana, walijskiego artysty, uczestnika wielu festiwali Land Artu na świecie, Boba Verschuerena z Belgii, tworzącego drewniane instalacje, Jarosława Koziary, lubelskiego artysty tworzącego niezwykle roślinne rysunki oraz fantastyczne rzeźby Bronwyn Berman. To tylko przykład tego, czym może być sztuka krajobrazu. Podpatrujcie, wykorzystujcie w swoich ogrodach i najbliższym otoczeniu.
Dziękuję wszystkim, którzy spotykali się ze mną w Sztuce Pozytywnie Zaraźliwej. Bądźcie kreatywni!
Pozdrawiam
Anita Balińska
https://www.facebook.com/SculptTheWorld/
https://www.instagram.com/explore/tags/bobverschueren/?hl=pl
https://www.instagram.com/explore/tags/jaros%C5%82awkoziara/?hl=pl
https://www.bronwynberman.com.au/artworks/banksia-women

Wpisany przez: Marcin Dziarmaga

 • Złocieniec - telewizja internetowa
 • Panoramy 360
 • Panoramy 360
 • Odpady
 • Newsletter
 • Kino Mewa
 • System Informacji Przestrzennej
 • Informacja turystyczna
 • Ciekawostki turystyczne
 • Program Rewitalizacji
 • Jezioro Tajemnic
 • Bonifikata dla młodych
 • Polskie trasy
 • 16 południk
 • 16 południk

Kalendarz


Nadchodzące wydarzenia