Urząd Miejski w Złocieńcu

Wypalanie traw: zagrożenie dla nas wszystkich

Gaszenie trawKażdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Istnieje mylne przekonanie, że jest to najlepszy sposób na pozbycie się suchej roślinności oraz poprawę jakości gleby. Pamiętajmy, że proceder wypalania traw jest nielegalny i może prowadzić do daleko idących konsekwencji m.in. surowych kar, czy utraty dopłat dla rolników.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo. 

Pomimo ostrzeżeń o możliwych skutkach tego niebezpiecznego procederu, przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw może dojść do niebezpieczeństwa zagrożenia zdrowia, życia ludzi i zwierząt, oraz prowadzić do straty mienia i nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym.

Wystarczy niewielki podmuch wiatru, aby doszło do pożaru i nieszczęścia. Każdy taki pożar może okazać się bardzo trudny do opanowania, ze względu na możliwość rozprzestrzenienia się ognia na większy obszar. Pożary angażują znaczną liczbę sił i środków ratowniczych. Strażacy zaangażowani w gaszenie pożarów traw, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego i nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą bardzo potrzebni.

Foto: Straż Pożarna - MDP OSP Złocieniec [Adrian Rozpłoch] 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności