Święto Konstytucji 3 Maja 2025
3 maja 2025 r. mieszkańcy Złocieńca uczcili 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. NMP w Złocieńcu z udziałem władz samorządowych, pocztu sztandarowego 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu oraz pocztów sztandarowych złocienieckich szkół: Zespołu Szkół im. generała Władysława Andersa, Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Janusza Kusocińskiego oraz Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Żołnierza Polskiego, organizacji, zakładów pracy, harcerzy oraz mieszkańców Złocieńca. Po mszy świętej rozpoczął się przemarsz uczestników ulicami miasta przy akompaniamencie Złocienieckiej Orkiestry Dętej. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Ofiar Bolszewizmu i Faszyzmu przy Placu 3 Maja i rozpoczęła się hymnem państwowym w wykonaniu Złocienieckiej Orkiestry Dętej i podniesieniem flagi państwowej na maszt przez poczet flagowy 2 Brygady Zmechanizowanej. Okolicznościowe przemówienie, którego treść publikujemy poniżej wygłosiła Burmistrz Złocieńca Małgorzata Głodek.
Szanowni Państwo,
Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Złocieniec!
Spotykamy się – 3 maja – w wyjątkowym dniu, który przypomina nam, jak bardzo Polacy pragnęli wolności, prawa i sprawiedliwości. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku było nie tylko dowodem mądrości naszych przodków, ale i aktem odwagi wobec historii, która często nie była dla nas łaskawa.
Dziś, kiedy stajemy na placach i ulicach naszych miast i wsi, pod biało-czerwonymi flagami, warto zadać pytanie, które niektórzy z nas stawiają sobie w ciszy własnego serca: „Kiedy Polak był w Polsce szczęśliwy?"
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Nasza historia to ciągłe przeplatanie światła i cienia – wolności i jej utraty, walki i odbudowy. Ale mimo cierpień, zaborów, wojen i niepokojów, Polacy wielokrotnie odnajdowali szczęście – nie zawsze w dobrobycie, lecz w poczuciu wspólnoty, nadziei i dumy z tego, kim jesteśmy.
Byliśmy szczęśliwi, gdy potrafiliśmy być razem – ponad podziałami. Byliśmy szczęśliwi w chwilach, gdy umieliśmy być razem – jak w 1791 roku, gdy uchwalano Konstytucję, wierząc, że możliwa jest mądrzejsza, sprawiedliwsza Rzeczpospolita.
Byliśmy szczęśliwi, gdy odzyskaliśmy niepodległość po 123 latach zaborów. Byliśmy szczęśliwi w 1989 roku, gdy odzyskiwaliśmy wolność słowa, myśli i wyboru. I jesteśmy szczęśliwi dziś – choć może nie zawsze to sobie uświadamiamy – gdy żyjemy w pokoju, możemy mówić po polsku, uczyć się, pracować i budować przyszłość naszych dzieci.
Szczęście Polaka w Polsce rodzi się nie tylko z historii, ale z tego, co z nią zrobimy dzisiaj. Czy potrafimy się szanować mimo różnic? Czy potrafimy dbać o wspólne dobro – naszą małą ojczyznę i nasz wspólny dom – Rzeczpospolitą?
Dziś, w dniu, który przypomina nam, że można być nowoczesnym i patriotycznym jednocześnie, życzę każdemu z Państwa tej najprostszej rzeczy – poczucia dumy i radości z bycia Polakiem. Niech Konstytucja 3 Maja będzie nie tylko symbolem przeszłości, ale także inspiracją do działania na rzecz lepszej przyszłości dla nas wszystkich. Życzę wszystkim radosnego Święta Konstytucji 3 Maja! Niech ta uroczysta okazja przyniesie nam wszystkim siłę, nadzieję i determinację do dalszego budowania naszego wspólnego domu - Polski.
Po przemówieniu odczytano Apel Pamięci z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja i oddano Salwę Honorową.
Następnie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Na zakończenie uroczystości Kompania Honorowa 2 Brygady Zmechanizowanej wykonała uroczysty przemarsz.
Wartę honorową przy pomniku Ofiar Bolszewizmu i Faszyzmu oraz tablicy pamiątkowej Marszałka Józefa Piłsudskiego wystawiła 2 Brygada Zmechanizowana Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu oraz harcerze z 27 WDH „Pestki”. Oprawę muzyczną uroczystości wykonała Złocieniecka Orkiestra Dęta. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc w organizacji uroczystości.
Zdjęcia: Mateusz Moczarski